Prisen “Årets Talentmiljø” (2023) vundet af VK Vestsjælland

Ved aftenens semifinaleopgør i Volleyligaen i Korsør hallen imod Nordenskov blev prisen overrakt til formand Daniel Gordon af filialdirektør Lars Fischer Rasmussen, Sydbank i Slagelse og formand Jørn C. Nielsen, Sports Team Slagelse.Sports Team Slagelse kårer “Årets Talentmiljø” hvert år og prisen går til en idrætsforening, som– skal have en klar elite- og talentstrategi– skal have et talentmiljø– skal anvende aldersrelateret træningskoncept– skal have en tydelig trænerindsatsDer skal være ”rød tråd” i idrætsforeningens træner/elite – og talentstrategiVK Vestsjælland har i mange år haft et målrettet talent- og elitearbejde med det sigte at udvikle egne talenter.Klubbens langsigtede ungdoms- og talentarbejde har betydet, at VKV selv har rekrutteret hovedparten af førsteholdsspillere til ligaholdet. Endvidere har VKV leveret spillere til både de danske ungdomslandshold, og ligeledes til herre A-landsholdet.På Sports Team Slagelse’s klubbesøg igennem årene har klubben’s ledelse både fremvist elite- og talentplaner og opfølgningsrutiner, som vidner om et højt elite- og talentmiljø, hvor VK Vestsjælland også fra børne- og unge alderen benytter sig af aldersrelateret træning af klubbens kvalitetstrænere og hjælpetrænere.Sidste år kvalificerede ligaherrerne sig til Final 4 i pokalturneringen, og VKV vandt semifinalen over de mangeårige danske mestre fra Gentofte Volley og opnåede en flot 2. plads.Og i år har klubben kvalificeret sig til semifinalen i Volleyligaen – fornemt med 12 spillere af 15 i ligatruppen er af egen avl.Endelig har klubben siden 2016 vundet 12 medaljer til Danmarksmesterskaberne for ungdom, hvor de 4 er af guld – 5 sølv – 3 bronze.Sports Team Slagelses bestyrelse, er derfor stolt over at give prisen “Årets Talentmiljø” 2023 til VK Vestsjælland, som er fuldt fortjent understregede formand Jørn C. Nielsen, Sports Team Slagelse ved overrækkelsen.
Prisen på 25.000 kr. er sponsoreret af Trelleborg Fonden i samarbejde med Sydbank
27.marts 2024